• Slider Image

7 pomysłów na kino plenerowe

Tak na prawdę pomysły na zorganizowanie kina plenerowego można by wymieniać w nieskończoność. W tym artykule skupimy się jednak zebrać i bardzo ogólnie opisać kilka najczęściej spotykanych i realizowanych w całej Polsce form kina plenerowego.

Skoro znalazłeś się tutaj zakładam, że profesjonalnie zajmujesz się organizacją wszelkiego typu imprez i wiele Cię nie zaskoczy, a może akurat podsunę Ci zalążek jakiegoś pomysłu, który doszlifujesz i dzięki temu zorganizujesz nietuzinkowy seans filmowy dla swoich gości.

Dni miasta – dodatkowy dzień obchodów, filmowe rozpoczęcie święta gminy

W większości miast i miasteczek główne obchody święta miasta/gminy skupiają się wokół soboty oraz niedzieli, kiedy to na scenie organizowane są koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, występy kabaretów czy wszelkie dodatkowe pokazy sceniczne. Kino plenerowe to świetny sposób na piątkowy prolog do głównych obchodów oraz urozmaicenie oferty kulturalnej podczas takiego święta. Można znaleźć wiele przykładów gmin czy miast, które po sukcesie pierwszej edycji na stałe wpisały kino plenerowe do kalendarza swoich imprez. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż na tle kosztów jakie generuje wynajęcie sceny, oświetlenia, nagłośnienia oraz gaże dla artystów koszt organizacji kina plenerowego na tle całego budżetu święta miasta będzie praktycznie niezauważalny.

Plenerowy weekend filmowy

Organizacja weekendu filmowego, lub dowolnych trzech, czterech kolejnych dni z kinem plenerowym niesie za sobą ogrom zalet. Przede wszystkim optymalizacja kosztów. Wynajmując kino plenerowe na kilka dni naturalne jest iż koszt jednostkowy za każdy kolejny dzień podlegać będzie solidnym rabatom. Kolejną zaletą jest naturalna promocja imprezy. Łatwo można sobie wyobrazić, iż jeśli ktoś zupełnie przypadkowo zjawi się na piątkowym seansie, spodoba mu się klimat kina plenerowego to na 99% przyjdzie także w sobotę lub/oraz niedzielę najprawdopodobniej zabierając ze sobą przyjaciół lub rodzinę.

Planując kilka weekendów filmowych w sezonie można podzielić je tematycznie, przykładowo „weekend z Tarantino”, gdzie przez kolejne dni wyświetlamy takie klasyki jak „Pulp Fiction”, „Bękarty wojny” czy „Django”. Analogicznie kolejne weekendy mogą być zaplanowane w podobny sposób, weekend z Pazurą, weekend z kinem francuskim, weekend z klasyką polskiej komedii itd.

Cykliczne kino plenerowe – filmowe wakacje

Podobnie jak w przypadku weekendu filmowego zaletą pokazów cyklicznych jest naturalna promocja wydarzeń. Planując 4,8 czy 16 pokazów w sezonie, np. w każdy piątek wakacji, co tydzień w tym samym miejscu mieszkańcy przyzwyczajają się do takiego cyklu a informacja o wydarzeniach rozchodzi się w sposób wirusowy.

Kino plenerowe związane z konkretną data bądź rocznicą

Rok 2019 to szczególny rok, w którym jako naród mamy całą masę okrągłych rocznic m.in. 80 lecie wybuchu II wojny światowe, 30 lecie upadku komunizmu czy nieskończoną ilość setnych rocznic powstania różnych organizacji (rok po odzyskaniu niepodległości) m.in. 100 lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Kino plenerowe może być sposobem na nietuzinkowe włączenie się w obchody takich rocznic. Od lat 1 września w różnych miejscowościach organizowane są pokazy filmów związanych z wybuchem wojny, często łącząc takie pokazy z inauguracją roku szkolnego.

Kino tematyczne powiązane z daną miejscowością

Jeśli z Twojej miejscowości pochodzi jakaś znana postać, historyczna, aktor bądź reżyser pretekst do organizacji kina plenerowego oraz repertuar nasuwa się sam w sobie. Przykład ? Pokaz filmu „Janosik” na zamku w Niedzicy, gdzie kręcone były zdjęcia.

Zlot foodtrucków połączony z kinem plenerowym

Czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego od pysznego jedzenia, piwa i dobrej komedii w plenerze ?

Budżet obywatelski

Na koniec coś dla każdego, kto chciałby w swojej miejscowości zorganizować kino plenerowe, ale z racji że nie pracuje w ośrodku kultury, wydziale promocji czy dziale marketingu firmy wydawać by się mogło, nie ma takiej możliwości. Otóż nie do końca !
Od kilku lat w większości gmin realizowane są projekty Budżetu Obywatelskiego. Na czym to polega. W budżecie gminy/miasta/województwa część pieniędzy przeznaczonych jest do wykorzystania dosłownie przez mieszkańców i tylko od nich zależy na co zostaną wydatkowane. Każdy mieszkaniec może zgłosić pomysł, następnie projekty poddawane są głosowaniu, gdzie to właśnie mieszkańcy decydują, który projekt wygra.

Tak na prawdę, każdy z nas może być inicjatorem kina plenerowego i zostać bohaterem w swoim mieście, a dobra promocja projektu wśród znajomych oraz mobilizacja do głosowania w łatwy sposób może przełożyć się na zwycięstwo wniosku. Nie wierzycie ? Sprawdźcie w googlach ile kin plenerowych w Polsce realizowanych jest w ten sposób.